Podróże małe i duże

Wiedeń. Austria #1

Naszą podróż po Wiedniu rozpoczęliśmy nietypowo. Dlatego też tego wpisu nie zacznę od katedr, belwederu, muzeum czy innych okazałych budynków. Zacznę od tego, że można łatwo poruszać się po dużym mieście nie tylko pieszo, ale też metrem czy tramwajem.

JAK WSIĄŚĆ DO METRA TO TYLKO W WIEDNIU

Rewelacyjnie podróżuje się po Wiedniu komunikacją miejską. Tramwaje czy autobusy jeżdżą często, metro jeszcze częściej. Nie ma też problemu ze znalezieniem odpowiedniego przystanku. Przy tym łatwo też odszukać punkt docelowy – przystanek, który będzie najbliżej pożądanego obiektu do zwiedzenia. I co jest kolejnym plusem – prawie wcale nie zdarzają się opóźnienia czy jakieś dziwne zmiany. Dla porównania w Mestre przed Wenecją trzy razy zmienialiśmy peron zanim wsiedliśmy do tego właściwego pociągu…
W stolicy Austrii z jednego biletu sieciowego skorzystasz we wszystkich środkach transportu: metro, kolej miejska, autobus, tramwaj. Oczywiście w czasie jego ważności. Niestety, jest też pewien szkopuł. Cena. Za jeden 3-dniowy bilet zapłaciliśmy w tym roku 16,50 euro.
A aktualne ceny biletów wyglądają tak:

  • bilet dzienny (Wiener Einkaufskarte) – ważny w godzinach 8:00 – 20:00 – 6,10 euro,
  • bilet sieciowy 24-godzinny (24-Stunden Wien Karte) – ważny od momentu skasowania – 7,60 euro,
  • Bilet sieciowy 48-godzinny (48-Stunden Wien Karte) -ważny od momentu skasowania – 13,30 euro,
  • bilet sieciowy 72-godzinny (72-Stunden Wien Karte) – ważny od momentu skasowania – 16,50 euro,
  • bilet 8-dniowy (8 Tage-Klimakarte) – na 8 dowolnie wybranych dni, równocześnie z biletu może korzystać kilka osób – 38,40 euro,
  • karta wiedeńska (the Vienna Card) to 48-godzinny lub 72-godzinny bilet uprawniający do licznych zniżek (m.in. w teatrze, muzeum), ważny od momentu skasowania – 18,90 euro lub 21,00 euro.

Więcej informacji można znaleźć na stronach:
http://www.vor.at/tickets-preise/tickets-fuer-wien/
https://shop.wienerlinien.at/index.php/tickets/4/subtickets/0.ticket

MUZEUM TECHNIKI

Rozpoczęliśmy z M. krążenie po Wiedniu w swoim stylu – od Muzeum Techniki (Technisches Museum Wien), które mieści się nieopodal Schönbrunn (jeżeli jedziesz metrem to właśnie tak nazywa się przystanek). Jest to jedno z największych tego typu muzeów w Europie. Wśród eksponatów można znaleźć m.in. maszynę parową z pierwszej połowy XIX wieku (i robi wrażenie). Ale nie tylko maszyny parowe są tu tak dużymi mechanizmami – są też samochody, pociągi czy śmigłowce.

Z mniejszych rzeczy niezwykle interesujące są sprzęty gospodarstwa domowego lub codziennego użytku, sprzęty RTV, a właściwie ich ewolucja na przestrzeni lat.

Przy okazji zwiedzania możemy sami poeksperymentować dzięki licznym, interaktywnym zabawom. Atrakcje multimedialne umilą czas nie tylko najmłodszym, ale również tym starszym zwiedzającym. Dzięki temu zaliczyłam swoje pierwsze wystąpienie w telewizji 😀

Potrzeba kilku godzin, aby przejść wszystkie piętra muzeum, ale myślę, że jest to obowiązkowy przystanek w Wiedniu.
Bilet kosztuje 12 euro, dla studentów – 10 euro, dzieci i młodzież poniżej 19 wieku – wstęp wolny.

KATEDRA ŚW. STEFANA


Wychodzisz powoli z metra, schodami, a po Twojej prawej stronie wyrasta ogromny budynek. Myślę, że to jeden z powodów dla których trudno być w Wiedniu i nie zobaczyć (nie zauważyć?) katedry św. Szczepana (Stephansdom).
Katedra mieści się w najstarszej części Wiednia (metrem zatrzymujesz się na Stephansplatz). Jest to jedna z największych świątyń gotyckich, ale jej początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, czyli okresu romańskiego. Rozbudowę w stylu gotyckim rozpoczęto w XIV wieku, a zakończono w XVI wieku. Najwyższa jej wieża mierzy około 136 m i jest stosunkowo wysoka jeżeli porównamy ją sobie z innymi wieżami katedry (mierzą około 68 m oraz 65 m). Mieszkańcy nazywają ją potocznie Steffl (Steffl to też nazwa jednego z austriackich piw). Na zdjęciu poniżej wyłania się z tyłu.We wnętrzu znajdziemy liczne dzieła sztuki gotyckiej i barokowej. Główny obraz katedry przedstawia śmierć przez ukamienowanie pierwszego męczennika w dziejach chrześcijaństwa, czyli św. Szczepana.

Muszę się przyznać, że początkowo ciągle ją nazywałam katedrą św. Stefana. Bez większej znajomości języka niemieckiego (chociaż uczyłam się go przez 6 lat w podstawówce i gimnazjum) tłumaczyłam sobie słowo Stephan na Stefan 😀 Cóż.. podobno w literaturze popularnej też zdarzyły się takie pomyłki 😉

WYBIERZ SIĘ NA SPACER

Po zwiedzeniu katedry najlepiej pospacerować starymi uliczkami miasta. Dzięki temu szybko dotrze się do dawnego imperium cesarskiego Habsburgów, czyli Hofburgu. Aktualnie to siedziba prezydenta. To tutaj też co roku organizują sławny w Europie wielki bal cesarski. Kierując się dalej po lewej można zobaczyć Austriacką Bibliotekę Narodowa (szkoda, że studia mam już za sobą, bo chętnie posiedziałabym w niej z nosem w książkach).
Aleja kończy się skrzyżowaniem z bulwarem wiedeńskim. To właśnie przy Ringstraße znajdują się wiele monumentalnych budowli, czyli Parlament, Wiedeńska Opera Państwowa, Rathaus, Uniwersytet, Muzeum Historii Sztuki, Giełda.
A potem, po wypowiedzeniu już och! i ach! nad każdym budynkiem, można zrobić przegląd samochodów w Austrii:D

W Wiedniu każdy znajdzie coś dla siebie. Dla miłośników historii – zabytki, muzea, kościoły, dla romantycznych duszyczek – letnia rezydencja Sissi (Schönbrunn) i muzeum jej imienia, dla żądnych wrażeń – Prater, czyli park miejski z karuzelami i diabelskim młynem.
My na pewno tam wrócimy.

A.

 


Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/server987836/ftp/migracja/malutkaposwojemu.pl/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 426