Robię to po swojemu

Wiosenne przebudzenie

W lesiefoto: opowiedzianekadrem.pl

Aż chciałoby się napisać ”Drogi blogu, dawno mnie tu nie było..”.. Tak się złożyło, że poza moim byciem na blogu, pierwsze miesiące roku minęły mi intensywnie. Przeczytałam kilka książek, odwiedziłam ortopedę i fizjoterapeutę, i zaczęłam sobie powoli biegać. Szału nie ma, ale ze swoich pierwszych pięciu kilometrów zrobionych w czterdzieści minut byłam bardzo dumna. Aby biegało się lżej włączyłam również zbilansowaną dietę. Muszę przyznać, że to pierwszy raz, kiedy udało mi się zrealizować parę swoich postanowień około noworocznych. A do tej listy dzisiaj dokładam coś nowego.

Będę robić zdjęcia. I to nie byle jakie:) Naukę zaczęłam jednak od podstaw. Z pierwszych lekcji wyniosłam kilka ważnych pojęć ze słownika każdego fotografa.
Balans bieli. Odwzorowuje kolory na obrazie: biel powinna być biała, a pozostałe kolory rzetelnie oddać barwy tego co fotografuję. W aparacie można skorzystać z różnych opcji, typu auto, daylight, lampa błyskowa, które ułatwią dopasowanie kolorów do źródła światła zastanego w momencie robienia zdjęcia.
Przysłona, czyli magiczne „f”. Im mniejsza wartość „f” (czytaj: bardziej otwarta przysłona), tym więcej światła wpada do środka. To oznacza, że dzięki przysłonie kontroluję ilość wpadającego światła. Przysłona wpływa też na głębię ostrości. Mała głębia oznacza najczęściej, że mała część obrazu będzie ostra, a reszta rozmyta. Proste? Proste.
Czułość ISO. Im jaśniej jest w miejscu, w którym fotografuję tym mniejszą ustawiam czułość. Tak ja osobiście „czuję” termin ISO. Wartość ta określa nam, jak matryca jest czuła na światło. Jeżeli jej wartość zwiększę to będzie bardziej czuła. A to oznacza, że w warunkach, w których brakuje nam światła, wyższe ISO może nam pomóc. Minus wysokiego ISO – duży szum na zdjęciu.
Matryca. To jak klatka z filmu. Z tą różnicą, że kiedyś na jednej klatce można było zapisać jeden obraz. A teraz ta „klatka” pozwala zapisać obraz za każdym razem, kiedy robimy zdjęcie.
Migawka. Znajduje się między przysłoną a matrycą. Czas naświetlania to po prostu czas jej otwarcia. W ten sposób kontrolujemy przez jaki czas światło będzie docierało do matrycy. Migawka otwarta dłużej pozwoli, aby więcej światła wpadło do matrycy. Przy dłuższych czasach warto korzystać ze statywu, ponieważ zdjęcie robione z ręki może wtedy wyjść jako „poruszone”.
Czas naświetlania, ISO oraz przysłona tworzą razem ekspozycję. Skalę ekspozycji widzimy w wizjerze aparatu. Możemy ją przesunąć: w lewo i uzyskać zdjęcie niedoświetlone lub w prawo i uzyskać zdjęcie prześwietlone.
RAW czy JPEG? RAW to dla mnie taki rodzaj surówki, bez nałożenia dodatkowych efektów. Będę mogła poprawić zapisany obraz w RAW, jeżeli przykładowo prześwietlę komuś twarz i będzie wyglądał jak kosmita:D Rozmiar takich plików jest bardzo duży. Jeżeli wiem jednak, że nie będę potrzebowała zdjęć do dalszej edycji to mogę robić je w formacie JPEG. Takie zdjęcia też można edytować, ale zmniejsza to ich jakość.

Nabytą teorię postanowiłam zamienić w praktykę. W ostatni weekend marca wybraliśmy się w moje rodzinne strony. Pogoda sprzyjała, a spacer w kaletańskich lasach uważam za udany. Miałam ze sobą:
– aparat: niepełnoklatkowy Canon 300D,
– obiektyw: Canon 50 f1.4.
Nad edycją zdjęć muszę jeszcze popracować (szczególnie poprawnym kadrowaniem), ale o tym będzie następnym razem. A oto efekty:

No cóż..zrobienie dobrego zdjęcia jest sztuką niełatwą. Przysłona, czułość, światło, warunki, kompozycja, czas naświetlania, obiektyw i wiele innych składowych wpływa na to jakie będzie zdjęcie. Ale jak się już wkręcisz w zgłębianie tematu to robi się coraz ciekawiej.
Myślę, że ten blog to będzie dla mnie dobrym miejsce, aby pokazać efekty mojej nauki, i zarazem dobrym motywatorem do robienia zdjęć. Nad wszystkim będzie czuwał oczywiście M. – mój mąż, mentor, fotograf z pasji, bloger na opowiedzianekadrem.pl .
A.