Podróże po mojemu

Holandia i kawałek Belgii na urlop?

Parking dla rowerzystów
Wielu moich znajomych nie kryło zdziwienia, kiedy pewnego razu oznajmiłam, że na urlop wybieram się do Holandii. I to wcale nie po to, żeby zarobić dodatkowych parę groszy przy układaniu kwiatków, ale tak po prostu – na urlop. Mało kto myśli o tym, żeby pojechać do Holandii właśnie dla relaksu i zwiedzania. A tak naprawdę jest to kraj, w którym można odpocząć po swojemu i jednocześnie zobaczyć piękne miejsca.


Haga, piękna plaża i miniaturki
W trakcie pobytu w Holandii warto jeden dzień przeznaczyć na odwiedzenie Hagi. Przede wszystkim możemy zrelaksować się w kurorcie nadmorskim Scheveningen. Deptak, molo oraz długa, piaszczysta plaża – idealne miejsce na odpoczynek dla ludzi aktywnych, ale i tych którzy wolą w ten sposób spędzać większość swojego wolnego czas.

Po odpoczynku na plaży (albo przed nim) lub w bardziej w pochmurny dzień najlepiej wybrać się do Madurodam. To Holandia w miniaturze, odtworzona z bardzo dużą dokładnością, z wieloma interaktywnymi atrakcjami. Nie da się nudzić w takim miejscu.

I samo centrum Hagi ze swoimi pięknymi kamienicami 🙂 Haga to holenderska siedziba parlamentu, rządu i rodziny królewskiej. Tutaj znajduje się również siedziba Międzynarodowego Trybunału Stanu.

Ostatni punkt naszej wizyty w Hadze to była Sala Rycerska. Kiedyś – pałac władających krajem,  teraz raz w roku zbiera się tu parlament, aby posłuchać mowy królowej.


Amsterdam
To miasto licznych kanałów, pięknych kamienic, dwóch uniwersytetów, stolica konstytucyjna i duży ośrodek przemysłowy, miasto kultury i ogrodów botanicznych. Różnorodność to właśnie pierwsze określenie, jakie przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o Amsterdamie.

Początki miasta datuje się na XIII wiek. Amsterdam szybko się rozwijał. W XVII wieku przeszedł swój największy rozkwit, stał się jednym z największych ośrodków handlowych w Europie oraz centrum finansowym. To wtedy zbudowano m.in. ratusz w centrum.

Ciekawość wzbudza budynek, w którym znajdowała oficjalna waga miejska oraz inne przyrządy handlowe z których korzystali kupcy. Nie wiem jakie po polsku znaleźć na to określenie.

Amsterdam słynie przede wszystkim z Dzielnicy Czerwonych Latarni.

Holandia jest przyjazna rowerzystom, dlatego nie zdziwią Was tu ogromne parkingi przeznaczone wyłącznie dla rowerów. Większość ludzi, przynajmniej po centrum, porusza się głównie na rowerach.

20130905_155838
20130905_163217_HDR
20130905_191201_HDR


Rotterdam, zoo i wiatraki

Rotterdam to miasto z największym portem w Europie. Raczej nie znajdziemy tu zbyt wielu zabytków. Za to jest to dobre miejsce na nocleg i odpoczynek.

Znajduje się tu znakomicie położony, z jeziorem pośrodku park Kralingen. To doskonałe miejsce na grillowanie, spacer lub piknik.

A gdy nie chcemy biegać po parku to możemy przejść się po zoo Blijdorp. Widać tu jak dobrze dopracowane jest każde miejsce, a na zobaczenie wszystkiego trzeba przeznaczyć przynajmniej kilka godzin.

Choć przyznam, że nie jestem zwolennikiem trzymania zwierząt w takich miejscach, bo choćby nie wiadomo jak bardzo zapewniało się zwierzętom dogodne warunki, to nadal nie będzie to dla nich naturalne środowisko. Z drugiej strony rozumiem też to, że pewnych gatunków zwierząt po prostu się nie zobaczy nigdzie indziej, jak tylko w zoo. Różnorodność gatunków i wielkość samego zoo w Blijdorp zrobiła na mnie na duże wrażenie, dlatego serdecznie polecam.
Warto również wyskoczyć na mały trip na wschód od Rotterdamu. A dokładnie do Kinderdijk, gdzie możemy podziwiać najładniejsze wiatraki w Holandii, wpisane na światową listę UNESCO.


Antwerpia

Oj, te miasto zauroczyło mnie bardzo. Niesamowite wrażenie robi przede wszystkim dworzec kolejowy

20130903_155549_HDR

Przy rynku znajdziemy świetnie zachowane kamienice oraz ratusz miejski. Stąd też widać wieżę katedry Najświętszej Marii Panny.

ratusz
ratusz (2)
Katedra NMP (3)
Katedra NMP

Poniżej jeszcze Kościół św. Karola Boromeusza, którego wnętrze zaprojektował Rubens.

A najstarszą budowlą w mieście jest średniowieczny zamek.

 

Krótko podsumowując – Holandia i Belgia to wbrew pozorom dobry wybór na urlop. W słoneczne dni możesz poleżeć na plaży, a jeżeli lubisz spędzać czas aktywnie – nie będziesz się nudzić. 🙂

A.